Product Categories
Lyxmj7048 – 240° Fisheye Lens, 16MP, f/2.4, M12 Mount
Ultra-wide fisheye lens with 240° FOV, 16MP resolution, f/2.4 aperture, M12 mount, and 7G+1E optics. Ideal for action cameras, automotive surround view, and panoramic imaging.
Specification
| Model | Lyxmj7048 |
| Aperture | f/2.4 |
| Effective Focal Length | 1.56mm |
| Back Focal Length | 3.4mm |
| Format | 1/2.3″ |
| Image Circle | Φ4.45 |
| Lens Structure | 7G+1E |
| Mount | M12*0.5 |
| Sensor | MN34120/IMX206/IMX078/IMX117/IMX377 |
| FOV | 240°*240°*240°(D*H*V) |
| Total Track Length | 25.25mm |
| Front Cap | Φ28mm |
| Resolution | 16MP |
| Chief Ray Angle | 15° |
| Installed Filter | – |
| Application | – |
Related Products








