Product Categories
Lyxmj7016M12 166° Fisheye Lens | 16MP f/2.8 EFL 3.08mm | 1/2.3″ with CRA 13°
M12 fisheye lens for 16MP 1/2.3″ sensors. Features 166°(D)×120°(H) FOV, f/2.8 aperture, 3.08mm focal length, 7G+1E construction. Compact TTL 21.10mm, front cap Φ17mm. Ideal for 360° panoramic, drone, and action cameras.
Specification
| Model | Lyxmj7016 |
| Aperture | f/2.8 |
| Effective Focal Length | 3.08mm |
| Back Focal Length | 4.7mm |
| Format | 1/2.3″ |
| Image Circle | Φ8.2mm |
| Lens Structure | 7G+1E |
| Mount | M12*0.5 |
| Sensor | MN34120/IMX206/IMX078/IMX117/IMX377 |
| FOV | 166°*120°*89°(D*H*V) |
| Total Track Length | 21.1mm |
| Front Cap | Φ17mm |
| Resolution | 16MP |
| Chief Ray Angle | 13° |
| Installed Filter | – |
| Application | – |
Related Products








