Product Categories
Lyxmj7018 0.9mm 190° Fisheye Lens | M12 | 5MP | 1/2.9″ | IR-Corrected
Ultra-wide 190° fisheye lens for 360° panoramic cameras. 0.9mm focal length, F2.0, 8G+1E optics. Supports OV4689, AR0330, IMX323, IMX290. M12×0.5P mount, 36mm length, Φ25mm diameter. Ideal for security, dash cam, and VR applications.
Specification
| Model | Lyxmj7018 |
| Aperture | f/2.0 |
| Effective Focal Length | 0.9mm |
| Back Focal Length | 5.15mm |
| Format | 1/2.9″ |
| Image Circle | Φ2.85 |
| Lens Structure | 8G+1E |
| Mount | M12*0.5 |
| Sensor | OV4689/AR0330/IMX323/IMX290 |
| FOV | 190°*190°*190°(D*H*V) |
| Total Track Length | 36mm |
| Front Cap | Φ25mm |
| Resolution | 5MP |
| Chief Ray Angle | 8° |
| Installed Filter | – |
| Application | – |
Related Products






