Product Categories
Lyxmj7066M12 150° Fisheye Lens | 16MP f/2.8 EFL 3.0mm | 1/2.3″ with CRA 13°
M12 fisheye lens for 16MP 1/2.3″ sensors. Features 150°(D)×122°(H) FOV, f/2.8 aperture, 3.0mm focal length, 5G2M-1E construction. BFL 5.03mm, TTL 23.80mm, front cap Φ17.5mm. Suitable for panoramic, drone, and action cameras.
Specification
| Model | Lyxmj7066 |
| Aperture | f/2.8 |
| Effective Focal Length | 3.0mm |
| Back Focal Length | 5.03mm |
| Format | 1/2.3″ |
| Image Circle | Φ8mm |
| Lens Structure | 5G2M+1E |
| Mount | M12*0.5 |
| Sensor | MN34120/IMX206/IMX078/IMX117/IMX377 |
| FOV | 166°*121°*90°(D*H*V) |
| Total Track Length | 23.8mm |
| Front Cap | Φ17.5mm |
| Resolution | 16MP |
| Chief Ray Angle | 13° |
| Installed Filter | – |
| Application | – |
Related Products








