Product Categories
Lyxmj7006M12 170° Fisheye Lens | 16MP f/2.8 EFL 2.7mm | 1/2.3″ with CRA 11°
Compact M12 fisheye lens for 16MP 1/2.3″ sensors. Features 170°(D)×130°(H) FOV, f/2.8 aperture, 2.7mm focal length, 5.03mm BFL, and 9G+1E optical structure. Ideal for action cameras, drones, and panoramic imaging.
Specification
| Model | Lyxmj7006 |
| Aperture | f/2.8 |
| Effective Focal Length | 2.7mm |
| Back Focal Length | 5.03mm |
| Format | 1/2.3″ |
| Image Circle | Φ8.2mm |
| Lens Structure | 8G+1E |
| Mount | M12*0.5 |
| Sensor | MN34120/IMX206/IMX078/IMX117/IMX377 |
| FOV | 170°*130°*96.7°(D*H*V) |
| Total Track Length | 22.90mm |
| Front Cap | Φ17mm |
| Resolution | 16MP |
| Chief Ray Angle | 11° |
| Installed Filter | – |
| Application | – |
Related Products








