Product Categories
Lyxmj7208 M16 200° Fisheye Lens | 20MP f/2.8 EFL 5.16mm | MX989/IMX283 for 360° Panoramic
High-resolution M16 fisheye lens (M47208) for 360° panoramic cameras. Features 200° diagonal FOV, f/2.8 aperture, 5.16mm focal length, and 6G1GM+1E optical structure. Supports MX989/IMX283 sensors up to 20MP. Compact design with TTL 33.40mm, front cap Φ29mm. Ideal for VR, action cams, and surround-view systems.
Specification
| Model | Lyxmj7208 |
| Aperture | f/2.8 |
| Effective Focal Length | 3.7mm |
| Back Focal Length | 5.16mm |
| Format | 1″ |
| Image Circle | Φ13.2 |
| Lens Structure | 6G1GM+1E |
| Mount | M12*0.5 |
| Sensor | IMX989/IMX283 |
| FOV | 200°*200°*150°(D*H*V) |
| Total Track Length | 33.40mm |
| Front Cap | Φ29mm |
| Resolution | 20MP |
| Chief Ray Angle | 27.8° |
| Installed Filter | – |
| Application | – |
Related Products








