Product Categories
Lyxmj7028 0.9mm F2.0 220° Fisheye M12 Lens – 9MP for 1/2.9″ Sensors
Ultra-wide 220° diagonal, horizontal, and vertical field of view. 7G+1E glass construction, 9MP resolution, F2.0 aperture, M12×0.5 mount, total track length 24.9mm. Compatible with OV4689, AF0303, IMX323, IMX290. Ideal for fisheye, action camera, automotive, CCTV, and drone applications.
Specification
| Model | Lyxmj7028 |
| Aperture | f/2.0 |
| Effective Focal Length | 0.9mm |
| Back Focal Length | 5.45mm |
| Format | 1/2.9″ |
| Image Circle | Φ2.85 |
| Lens Structure | 7G+1E |
| Mount | M12*0.5 |
| Sensor | OV4689/AR0330/IMX323/IMX290 |
| FOV | 220°*220°*220°(D*H*V) |
| Total Track Length | 24.9mm |
| Front Cap | Φ25mm |
| Resolution | 5MP |
| Chief Ray Angle | 8° |
| Installed Filter | – |
| Application | – |
Related Products







