Product Categories
Lyxmj7049A 4.0mm f/1.8 1/1.8″ 130° 3MP M12 Low Distortion Drone Lens
With a 130° wide angle, large f/1.8 aperture, and low distortion, this 4.0mm M12 lens delivers clear, stable aerial imagery with 3MP resolution and night vision capability, ideal for drone photography and UAV inspection.
Specification
| Model | Lyxmj7049 |
| Aperture | f/1.8 |
| Effective Focal Length | 4.0mm |
| Back Focal Length | 7.83mm |
| Format | 1/1.8″ |
| Image Circle | Φ9.2 |
| Lens Structure | 6G+1E |
| Mount | M12*0.5 |
| Sensor | SC1023/IMX385 |
| FOV | 130°*100°*59°(D*H*V) |
| Total Track Length | 31.03mm |
| Front Cap | Φ24mm |
| Resolution | 3MP |
| Chief Ray Angle | 10° |
| Installed Filter | 夜视黑彩 |
| Application | – |
Related Products






